اخبار

فراوری غذایی و دارویی؛ راه حل برون رفت از مشکلات زرشک

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، طیبه شاهی، عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: برای ایجاد زمینه مطلوب جذب سرمایه‌گذار، نیازمند تعامل سازنده بخش دولتی با بخش خصوصی هستیم به خصوص در شرایط بحرانی زرشک که زمان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی افزود: این روزها که زرشک به معنای واقعی دلش پر از خون است صرفا بیان مسئله و نپرداختن به حل بنیادی مشکلات این محصول، دردی از کشاورزان را دوا نخواهد کرد.

شاهی اظهار کرد: محصولات کشاورزی بعد از برداشت نیز زنده هستند و بسته به میزان و شدت تنفس و سایر عوامل محیطی، شروع فرایند فساد و طول عمر این محصولات نیز متفاوت است.

عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: از طرف دیگر بسیاری از محصولات کشاورزی در یک زمان مشخص و کوتاه تولید می‌شوند بنابراین فرآوری مناسب این محصولات علاوه بر افزایش زمان ماندگاری امکان مصرف در فصول غیر برداشت را نیز فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به میزان بالای ضایعات محصولات کشاورزی که حدود ۳۰ درصد و در برخی موارد بیشتر است، اهمیت صنایع تبدیلی در جلوگیری و کاهش ضایعات بخش کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال، گسترش دامنه خرید به دلیل تنوع محصولات فرآوری شده، حضور موفق در بازارهای بین‌المللی و در نتیجه خرید تضمینی محصولات کشاورزی کاملا مشخص می‌شود.

شاهی گفت: صنایع فرآوری در کشورهای پیشرفته نه تنها مکمل بخش کشاورزی هستند بلکه امنیت غذایی که شاخصه‌ای از توسعه پایدار کشورها است را به همراه خواهد داشت.

وی یادآور شد: یکی از مزیت‌های مهم زرشک برای فرآوری در صنعت مواد غذایی علاوه بر ارگانیک بودن آن، ایجاد رنگ و طعم مطلوب توام با یکدیگر است که نیاز به طعم دهنده و رنگ مصنوعی را برطرف خواهد کرد.

عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی عنوان کرد: این میوه ارزشمند قابلیت کاربرد در تهیه مربا، سس، آب میوه، شربت، آب نبات، ژله، دمنوش، نوشابه، انواع نوشیدنی‌ها، پودر برای مصارف مختلف قنادی و لبنیات و بسیاری از محصولات نوآورانه دیگر را دارد که هر یک از اینها قابلیت صادراتی ویژه‌ای دارند.

وی افزود: زرشک منبعی غنی از ویتامین c به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی و حاوی مقدار زیادی از آنتوسیانین، فلاوونوئید و همچنین دارای مقادیری از آلکالوئیدها از جمله بربرین، بربامین، اکسیاکانتین و پلاماتین است.

شاهی گفت: برای گیاه زرشک خواص مختلفی از جمله هیپولیپیدمیک، هیپوگلیسیمیک، حفاظت کبدی، حفاظت کلیوی، ضد التهابی و ضد اضطرابی، اثرات ضد سرطانی و آنتی‌اکسیدانی و جلوگیری از رشد باکتری‌ها گزارش شده است.

وی اظهار کرد: توجه به هریک از این خواص قابلیت تولید به صورت قرص، کپسول، شربت و پماد و به صورت مکمل برای درمان و پیشگیری از  بیماری‌های مختلف را دارد، به گونه‌ای که در حال حاضر عصاره زرشک به صورت کپسول و با برند Enzymedica در کشور استرالیا تولید و عرضه می‌شود و در بیماری‌های قلبی عروقی و تنظیم قند خون موثر است.

عضو گروه پژوهشی تولید و فراوری گیاهان استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: البته در ریشه، پوست و برگ این گیاه نیز خواص درمانی قابل توجهی وجود دارد که قابلیت تولید فراورده‌های دارویی با ارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *