اخبار

از آبنبات فراسودمند زرشک تا چیپس عناب

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از ۱۰ فرآورده از عناب در این مجتمع تحقیقاتی به صورت پایلوت تولید شده است، گفت: اکنون آبنبات فراسودمند زرشک، چیپس فراسودمند عناب در مراحل ثبت اختراع قرار دارند.

جلال الدین صادقی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاسیس مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در استان، گفت: مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی توسط جهاد دانشگاهی در زمینی به مساحت 14 هکتار در راستای حمایت از کشاورزان احداث شده است.

وی افزود: بازتعریف زنجیره تولید ارزش، آموزش روستائیان، بازاریابی، تکمیل فرآیند تولید و افزایش سهم کشاورز از بازار فروش، هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در راستای اجرای تحقیقات کاربردی با موضوع محصولات استراتژیک استان از اهداف این دهکده است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: پروژه دهکده گیاهان دارویی از نظر ما یک پروژه ملی است که بسیاری از استان‌ها اجرای این طرح را از خراسان جنوبی الگوبرداری کرده‌اند.

صادقی با اشاره به اینکه این طرح برای حداقل 100 نفر اشتغال‌زایی مستقیم و برای ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی غیرمستقیم خواهد داشت، یادآور شد: فعالیت‌های مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی برای بالا بردن سطح آگاهی کشاورزان و روستاییان در بهره‌­گیری موثر و اقتصادی از گیاهان دارویی تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: در این مجتمع، طرح‌های تحقیقاتی مختلفی از جمله بسته بندی با رویکرد افزایش ماندگاری عناب، بهینه سازی کشت بافت عناب با هدف دستیابی به پروتکل تجاری، بررسی کارایی ترکیب دو ماده شیمیایی” اُمیک و شیلد” در مقایسه با روش‌­های متداول در بهبود عملکرد زعفران و معرفی جامع پتانسیل‌های کاربردی گیاهان دارویی صورت گرفته ­است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از ۱۰ فرآورده از عناب در این مجتمع تحقیقاتی به صورت پایلوت تولید شده است، تصریح کرد: اکنون آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون و کمک به خون سازی، چیپس فراسودمند عناب، کلوچه فراسودمند عناب و مربای فراسودمند با شاخص گلایسمی پایین از عناب در مراحل ثبت اختراع قرار دارند، همچنین برای شکلات عناب گواهی ثبت اختراع صادر شده است.

جلال الدین صادقی با اشاره به چاپ کتاب­‌های “عناب، از کاشت تا فراوری”، “راهنمای کاربردی گیاهان دارویی”، “فرهنگ جامع مواد غذایی با کاربرد دارویی” و “آپوکاروتنوئیدهای زعفران” افزود: حضور در ده­ها کنفرانس ملی و بین المللی و همچنین چاپ مقالات علمی- پژوهشی در مجلات معتبر علمی از دیگر فعالیت‌های علمی این مجموعه است.

 

جمع آوری بانک اطلاعاتی بیش از ۲۵۰ کشاورز در حوزه گیاهان دارویی

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه جذب پرسنل تخصصی با رشته­‌های گیاهان دارویی و صنایع و تشکیل گروه پژوهشی از جمله اقداماتی بود که توفیق جهاد دانشگاهی را در این حوزه رقم زد، یادآور شد: داشتن روحیه جهادی درحین بهره­‌مندی از تخصص لازم از ویژگی‌­های منحصر بفرد کارکنان این مجموعه است.

صادقی گفت: تاکنون برای اجرای پروژه‌ نزدیک ۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات مرکزی جهاددانشگاهی هزینه شده است.

وی افزود: سعی کرده‌ایم توجه جامعه در سطح استان و ملی را به محصول استراتژیک عناب جلب کنیم اما برای ادامه راه به حمایت بیش از پیش مسئولان استانی نیازمندیم.

وی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی بیش از ۲۵۰ کشاورز را که در حوزه گیاهان دارویی فعال هستند، تهیه کرده‌ایم، افزود: طرح توسعه بهره‌برداری تجاری از گیاهان دارویی تدوین شد و اقدامات لازم برای تحقق اهداف در قالب تاسیس مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک با محوریت عناب، زرشک و زعفران برنامه‌ریزی شد.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه لازم است پایگاه‌هایی برای محصولات استراتزیک استان داشته باشیم، تصریح کرد: خراسان جنوبی نیاز دارد که پژوهشکده‌ای برای عناب در بیرجند، پژوهشکده زرشک در قاین و پژوهشکده انار در فردوس داشته باشد که برای تحقق این امر تلاش می‌کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *